Günümüzde çoğu kişide çene eklem sorunları oluşabilmektedir. Alt çene ile üst çeneyi birbirine bağlayan yerde çene eklemi vardır. Bu bölümde kemiksel ya da dokusal bazı rahatsızlık oluşabilmektedir. Genel olarak yüze yansıyan bu ağrılar farklı şiddet seviyesine ulaşmaktadır. Örnek vermek gerekirse kulak ön kısmına, yanakta, göz bölgesinde ve şalaklara doğru ulaşan ağrılarda çene eklem rahatsızlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ağrılar eklem bölgesinden gelen farklı seslerden, çenenin bir anda kilitlenmesi, ağzı açarken çenenin diğer bir tarafa kayması gibi olaylarda meydana gelmektedir. Bu durumlar ile ilgili şikâyeti bulunan kişilerin çene eklem tedavisi yoluna başvurmaları gerekmektedir.

Çene Eklem Sorunlarının Belirtileri Nelerdir? 

Çene eklem tedavisi sürecinden önce ilgili doktorun hastalığı teşhis etmesi gerekmektedir. Bunun için hastaların bazı semptomlarını ve sorunlarını net bir şekilde tanımlamaları gerekir. Bu aşamada semptomlar genellikle şu şekilde ortaya çıkabilir.

  • Çene hareketi ve yemek yerken şiddetli ağrı.
  • Çenede oluşan kıtlamalar.
  • Çenenin tutukluluk yapması.
  • Kulak, yanak ve şalak gibi kısımlarda ortaya çıkan ağrı.
  • Uyurken dişlerin istem dışı sıkılması.
  • Yüzdeki değişik şişlikler

Gibi pek çok belirti sayılmaktadır. Bunlara ek olarak doktorunuzun koyduğu teşhislerle bu belirti sayıları artabilir.

Herkesin Ağız ve Diş Sağlığını Önemsiyoruz.

Bu Rahatsızlık Neden Oluşur? 

Çene eklem sorunu genel olarak bakıldığında kronik bir rahatsızlık olmasına rağmen kimi zamanlarda kişinin şikayetleri zorlu bir diş çekimi, stres, o bölgeye gelen darbeler ve anestezi gibi farklı sebeplerden de kendini gösterebilmektedir. Eklem bölgesi yapı bakımından karışık olduğu için çene eklem tedavisi hakkında farklı çalışmalar bulunmaktadır. Kişinin ağrısının altında yatan temel sebebi ortaya çıkarıp tedavisini yapmak amacıyla ortodontist, çene cerrahı, kulak burun boğaz uzmanı ve fizik tedavi uzmanı tedavi sürecinde birlikte çalışabilmektedir.

Çene Eklemi Problemlerinde Tedavi Yöntemi Nedir? 

Bu rahatsızlığın cerrahi tedaviler dışında stres tedavi yöntemleri fizik tedavi ve eklem plağı gibi farklı tedaviler de tercih edilebilir. Bu hastalığın ortadan kalkması amacıyla protetik restorasyon ya da ortodontik tedavi gibi kalıcı çözümlerde getirilebilir. Botox uygulaması da çeşitli eklem uygulamaları gibi cerrahi tedavi sürecine girmektedir.

Scroll to Top