Protez nedir?

Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ve kaybedildiği durumlarda, kaybedilen dokuların yerine konması için kullanılan, kişiye özel hazırlanmış materyallere diş protezleri denir. Yapılan protezlerle hastanın çiğneme etkinliğini, yaşam kalitesini arttırmak, estetik görünüm ve konuşmayı geliştirmek hedeflenir. Kırılmış,renk değiştirmiş ya da şekil bozukluğuna sahip dişler insanların estetiğinde son derece olumsuz bir etki yaratırlar. Bu nedenle psikolojik olarak etkilenen insanlar yapılacak çeşitli protezler yardımıyla daha düzgün görünüme kavuşabilirler.

Dişlerin kaybedilmesi sonucunda yapılan protezler genel anlamda iki türlüdür:

    1.     Ağızda kalan dişlerin üzerine yapılan ve hasta tarafından çıkartılamayan kron , köprü gibi SABİT PROTEZLER
    2.     Hasta tarafından istenildiği zaman takılıp çıkartılabilen HAREKETLİ PROTEZLER

Sabit Protez Nedir?

Çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur. Bu kronlar porselen, akril ya da dişhekimliği için özel olarak üretilmiş olan metal alaşımları kullanılarak yapılır. Dişhekimliğinde son dönemdeki gelişmeler bu yapıların son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir.

Hareketli Protez Nedir?

Ağızda hiç diş bulunmaması, diş kayıplarının çok sayıda olması ya da sabit proteze destek olabilecek arka taraftaki dişlerin kaybedilmesi sonucunda, kişiye özel hazırlanan, hasta tarafından da takılıp çıkartılabilen protezlerdir.

İmplant Nedir?

İmplantlar, dişlerini kaybeden hastaların çene kemiğine operasyonla yerleştirilen, titanyum alaşımlarından yapılmış vidaya benzeyen metal yapılardır. Hastaların kaybedilen dişlerinin yerine yerleştirilip, aynen bir kök vazifesi görerek üzerlerine yapılan protezlere destek olur ve normal diş gibi işlev görmelerini sağlarlar.

Scroll to Top