Ortodonti

Ortodontik tedaviye ne zaman başlamak uygundur ?

Ortodontik tedavi için muayenede ideal zaman 7 yaştır. Bu dönemde çocuklarımızın hem süt dişleri hem de daimi dişlerinin bir kısmı ağızda bulunmaktadır ve bir değişim süreci başlayacaktır . Süt dişleri düşerek yerlerine hayat boyu ağızda kalacak olan daimi dişler çıkacaktır .

Aynı zamanda alt ve üst çene kemikleri bu dönemde gelişimine hızlı bir şekilde devam etmektedir . Bu dönem, örneğin üst çenesi alt çenesine göre daha geride olan çocuklarımızda üst çeneyi ileriye almaya yönelik tedavilerin uygulanması için ideal zamandır . Geç kalınması durumunda problemin ileriki yaşlarda cerrahi tedavi ile çözülmesi gerekebilmektedir.

Üst çenesinde darlık olan çocuklarda takıp çıkarılabilen plaklar ile üst çene kolaylıkla genişletilebilmektedir.

Yine üst dişlerinde aşırı fırlaklık olan “dişlek” olarak adlandırabildiğimiz ortodontik bozukluk, çocuğun hem özsayısını yitirmesine hem de önde konumlanan dişlerin travmalara daha yatkın olmasına neden olur.

Buna benzer ortodontik kapanış bozuklukları günümüzde erken yaşta muayene ile daha hızlı ve kolay yöntemlerle tedavi edilebiliyor.

Çocukların ortodontik tedavi için gösterdikleri kooperasyon ve tedaviye aldığımız fizyolojik ve biyolojik cevap azımsanmayacak derecede yüksektir. Bu potansiyeli kullanarak ileriki yaşlarda problem şiddetlenmeden çözmek temel hedefimiz olmaya devam edecektir.

Herkese sağlıklı ve bol gülümsemeli günler dilerim .

Dr. Özge Karakaya

Scroll to Top